Live

Seanca fundit më 22 gusht, zgjedhjet në fund të shtatorit

12:05 / 05 Gusht 2019

Nga Kosova Live

Kryesia e Kuvendit ka vendosur që seanca e shpërbërjes së Legjislaturës VI të Kuvendit të Kosovës të mbahet me 22 gusht.  Kështu bëri të ditur të hënën kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli pas mbledhjes së Kryesisë.

“Zgjedhjet e reja  nuk janë vetëm   alternativë e situatës aktuale  por mundësia më mirë për  vendin e tonë ,për rininë ,për mundësinë e vendeve të reja  te punës, zgjedhjet janë  një mundësi e re për të  luftuar edhe krimin e organizuar dhe bashkë me shumë procese të reja ta çojmë Kosovën përpara”, ka thënë Veseli në një adresim para gazetareve.

Grupet parlamentare PDK, LDK, AAK, NISMA u deklaruar se janë pajtuar me datën.

Avdullah Hoti nga LDK ka deklaruar se në Kryesi janë pajtuar njëzëri që seanca të mbahet më 22 gusht.


Njëlloj deklaroi edhe Ahmeti Isufi i AAK-së e po ashtu edhe Memli Krasniqi nga PDK.

Ndërkohë Bilall Sherifi nga NISMA ka deklaruar zgjedhjet mund të mbahet në fund të shtatorit apo në fillim të tetorit.

Ndryshe,  shefat e grupeve parlamentarë u deklaruan se janë dakorduar që para shpërbërjes së Kuvendit të miratohen disa projektligje të cilat ia mundësojnë Kosovës marrjen e disa fondeve të BE-së nga procesi i IPA-së. 

Shpërndaje në

U Kopjua