Live

Apple fajëson defektet e iOS 17 dhe aplikacionet si Instagram për nxehtësinë e iPhone 15

12:09 / 01 Tetor 2023

Nga Kosova Live

Apple ka pranuar ankesat e përdoruesve se telefonat iPhone 15 dhe 15 Pro po mbinxehen, raporton Forbes, por tha se në kundërshtim me spekulimet, kjo nuk ka të bëjë fare me dizajnin e harduerit të telefonit.

Forbes vuri në dukje se një përditësim në Instagram ka dalë tashmë me versionin 302, të lëshuar më 27 shtator, për të adresuar disa nga problemet.

Bloomberg vë në dukje një zëdhënës pa emër të Apple duke përmendur në mënyrë specifike Instagram, Uber dhe lojën Asphalt 9 si shembuj të aplikacioneve që mund të bëjnë që pajisjet të “punojnë me më shumë nxehtësi se normalja”, shkruan The Verge, përcjell Kosovalive.net.

Apple thotë gjithashtu se nuk ka asnjë rrezik sigurie në çështjet termike, por se faktorë të tjerë, si karikuesit e rrymës USB-C me karikim më shumë se 20W dhe përpunimi i sfondit që ndodh menjëherë pasi telefoni është ristartuar, mund ta bëjnë një telefon më të ngrohtë, e cila është një nxehtësi më e madhe se zakonisht tek iPhone-ët.

Kompania i tha më tej Forbes se rregullimi, i cili duhet të vijë me iOS 17.1, nuk do të rezultojë në performancë të kufizuar, për të cilën disa, si analisti i zinxhirit të furnizimit të Apple Ming-Chi Kuo, kanë thënë se ishte një mundësi.

Apple bëri disa ndryshime të mëdha me telefonat iPhone 15, duke përfshirë çipin e ri A17 Pro të bërë nga procesi 3nm i TSMC dhe përdorimin e titanit në ndërtimin e kornizës së telefonit.

Çipi dhe GPU-ja e tij e re me gjashtë bërthama supozohet të jenë një nga pikat më të mëdha të shitjes së iPhone 15 Pro dhe 15 Pro Max pasi bën të mundur që loja të ekzekutojë lojëra me grafikë intensive si Resident Evil Village, që është për shkak do të dalë më vonë këtë vit./Kosovalive.net

Shpërndaje në

U Kopjua