Live

Djegia e automjeteve të serbit në veri, ai thotë se zjarrvënësit nuk janë shqiptarë

23:51 / 27 Mars 2023

Nga Kosova Live

Në veri të Kosovës fundjavën e kaluar janë djegur dy vetura me targa të Rashkës dhe Novi Pazarit.

Pronari i tyre pretendon se nuk ka pasur mëri apo kacafytur me askënd dhe se nuk di kush janë autorët.

As policia e Kosovës nuk ka informacion për autorët, përkatësisht të dyshuarit, nga të cilët deklarojnë se hetimet janë duke vazhduar.

Në portalin Kossev ka raportuar Danijel Daniloviq , i cili ka deklaruar se është pronar i automjetit të cilit iu dogj zjarri të shtunën.

Ai pohon se kanë qenë të parkuara para garazhit, gjegjësisht jo larg kopshtit në Leshko, dhe se rreth orës 22:00 portieri në këtë institucion ka vërejtur tym dhe më pas i ka njoftuar për gjithçka.

“Ndërsa portieri erdhi me fikësin e zjarrit, ai thirri babain tim që të zbriste dhe në momentin që mbërritëm, flakët tashmë kishin bërë punën e tyre dhe ne nuk kishim kohë të fikim zjarrin në makinë – ishte plotësisht. djegur”, tha ai.

Nga flakët është përfshirë edhe një automjet tjetër – një furgon.

“Kemi arritur ta shuajmë zjarrin në furgon, por ai ka pësuar dëme materiale “të mira”, tha Daniloviq.

Ai thotë se më pas kanë lajmëruar policinë dhe se oficerët e tyre kanë mbërritur vonë natën.

Ai ka konfirmuar deklaratën e policisë se pranë veturave të djegura është gjetur një shishe me benzinë.

Daniloviq, megjithatë, pohon gjithashtu se ai gjeti gjurmë jo shumë larg nga ky vend po atë natë.

Ai thotë se dyshimet i ka vërtetuar më vonë kur ka parë videon nga kamera e vëzhgimit të fqinjit, por shton se është shumë e paqartë për të parë se kush është.

Daniloviq pretendon se nuk e di se kush e shkaktoi zjarrin.

“Nuk kemi dyshime se kush e ka bërë, askujt nuk i kemi pasur inat, nuk jemi grindur”, tha ai për KoSSev.

Nga ana tjetër, ai pretendon se autorët janë “ndoshta” të kombësisë serbe.

“Shqiptarët sigurisht që nuk kanë ardhur ta bëjnë këtë, ndoshta janë serbë, askush tjetër. Pikërisht aty ku janë ato garazhe, gjatë barrikadave janë shkarkuar thasë… Pas kësaj, kur u hoqën barrikadat, më thirri policia, se thasët mbetën aty, askush nuk i lëvizi. Më thirrën për të dhënë deklaratë se pse është afër ndërtesës sime”, tha Danilovi.

Shpërndaje në

U Kopjua