Live

Juventusit pritet t’i hiqen përsëri 12 pikë në kampionat

10:54 / 22 Maj 2023

Nga Kosova Live

Gjykata Federale e Apelit do të ketë seancën e saj mbi skandalin e fitimeve kapitale të Juventusit të hënën dhe raportet sugjerojnë se dënimi do të jetë 12 pikë.

“Bianconerët” akuzohen se kanë fryrë artificialisht tarifat e blerjes së lojtarëve për të rritur fitimet kapitale.

Edhe pse kjo është një teknikë që funksionon vetëm nëse klubet e tjera janë dakord për vlerësimin, Juve është klubi i vetëm i prekur sepse ky është në thelb një apel kundër një vendimi të mëparshëm që liroi shumë ekipe në prill 2022, i rihapur për shkak të provave të reja nga hetimi civil.

Juve fitoi apelin kundër dënimit prej 15 pikësh muajin e kaluar, por e ktheu atë në Gjykatën Federale të Apelit FIGC për një vlerësim të ri, përcjellë lajmi.net.

Bazat thelbësore të fajit u konfirmuan, kështu që ‘Zonja e Vjetër’ do të përballet me një dënim me pikë, ai vetëm reduktohet sepse disa nga bordi i drejtorëve, përfshirë Pavel Nedved, u pastruan nga dyshimet mbi ta.

Gjatë javëve të fundit, supozohej se do të ishin nëntë pikë, gjë që fillimisht ishte ajo që kishte kërkuar prokurori i FIGC Giuseppe Chine.

Megjithatë, “Corriere dello Sport” pohon sot se gjykata është e prirur të ngrejë përsëri shiritin në 12 pikë, duke e konsideruar sjelljen recidiviste dhe sistematike të Juves si të denjë për një ndëshkim më të madh.

Kjo do ta çonte Juventusin nga 69 pikët aktuale dhe vendi i dytë në 57 dhe në vendin e tetë

Shpërndaje në

U Kopjua