Live

Macron nën hetime për financim të paligjshëm

08:18 / 25 Nëntor 2022

Nga Krenare Tahiri

Sipas gazetës franceze Le Parisien, presidenti francez Emmanuel Macron është nën një hetim gjyqësor, me akuzën e “favoritizmit” dhe financimit të paligjshëm të fushatës zgjedhore 2017″ nga Prokurori Kombëtar Financiar (PNF).

Hetimet kanë të bëjnë me lidhjet midis Emmanuel Macron dhe firmës konsulente McKinsey.

Sipas raporteve nga Le Parisien dhe France Info, hetimi ka të bëjë me lidhjet midis Macron dhe firmave private të konsulencës, pra, të jashtme me administratën publike.

Shpërndaje në

U Kopjua