Live

Të paktën 39 gazetarë të vrarë në luftën Izrael-Hamas në “muajin më vdekjeprurës”

14:14 / 08 Nëntor 2023

Nga Kosova Live

Të paktën 39 gazetarë janë vrarë tani në luftën Izrael-Hamas, tha të mërkurën Komiteti për Mbrojtjen e Gazetarëve (CPJ), shkruan CNN, përcjell Reporteri.net.

Lufta ka sjellë “muajin më vdekjeprurës për gazetarët” që kur CPJ thotë se filloi mbledhjen e të dhënave në 1992.

Midis tyre, CPJ tha se 34 ishin palestinezë, katër izraelitë dhe një libanez. Tetë gazetarë të tjerë janë plagosur dhe tre janë të zhdukur, sipas CPJ.

Më të fundit që vdiqën, të martën, ishin Jahya Abu Manih, “një gazetar i kanalit radiofonik Al-Aksa të lidhur me Hamasin”, i cili thuhet se u vra në një sulm ajror në Gaza dhe Mohamed Abu Hassira, një gazetar për WAFA, palestinez, e cila gjithashtu thuhet se u vra në një sulm ajror./Kosovalive.net./.

Shpërndaje në

U Kopjua