Live

Vuçiq: “Fjalimi im sot … ndoshta do të më ndërpresin”

11:34 / 21 Shtator 2023

Nga Kosova Live

Presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të mbajë, siç pretendon ai, një “fjalim historik” sot pas orës 17:00 para Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, ku janë mbledhur zyrtarë të lartë politikë. Ai ka bërë të ditur se fjalimi i tij nuk do t’i pëlqejë shumë njerëzve dhe në prag të prezantimit ka postuar në rrjetet sociale një foto nga rrugët e Nju Jorkut duke dërguar një mesazh të çuditshëm.

“Për tridhjetë vjet populli serb vuajti hipokrizinë, presionet dhe sulmet më të rënda, vetëm pse donte të ruante tokën e tij dhe vatrat e stërgjyshërve të tij. Në ato tridhjetë vjet na morën gjithçka, si njerëzit ashtu edhe territore. Dhe për gjithçka që na bënë, gjithmonë na kanë fajësuar neve. Sot situata për vendin tonë është po aq e vështirë sa ishte para pesëmbëdhjetë apo njëzet vjetëve. Megjithatë, për herë të parë, erërat e lirisë po fryjnë gjithnjë e më fort këtu në OKB. Ne, serbët dhe qytetarët e Serbisë, thithim ajrin e lirisë me mushkëri të plota dhe do ta mbrojmë vendin tonë. Nuk dorëzohemi!”, ka shkruar ai në Instagram, transmeton Paparaci.

Më herët ai ka pretenduar se temë kryesore e fjalimit të tij do të jenë “parimet e së drejtës ndërkombëtare publike”.

“Unë si veteran politik dua të lë gjurmë edhe me këtë fjalim dhe kërkoj nga qytetarët e Serbisë ta dëgjojnë, do të jetë pas orës 17, do të flas me fakte, të vërtetën dhe besoj se shumicës nuk do t’i pëlqejë. Ndoshta do të flas pak më gjatë, ndoshta do të më ndërpresin, disa folën më gjatë, nuk u ndërprenë”, ka thënë Vuçiq, duke pretenduar se “i ka shënuar të gjithë liderët e mëdhenj që folën më gjatë dhe se do t’i përdorë këto fakte nëse do ta ndërprisnin”

Shpërndaje në

U Kopjua