Live

Erdogan: Zoti e shkatërroftë Netanyahun

20:09 / 22 Mars 2024

Nga Kosova Live

Presidenti i Turqisë, Rexhep Taip Erdogan, ka folur me tone të ashpra ndaj Kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, citojnë mediat turke.

“Ne i besojmë Zotit tonë, por jo një personi të quajtur Benjamin Netanyahu. Zoti e shkatërroftë dhe e bëftë atë të mjerë”, është shprehur Erdogan.

Si reagim, Ministri i Jashtëm izraelit, Israel Katz, thirri zëvendësambasadorin e Turqisë në Ministrinë e Jashtme, për fjalët e presidentit Erdogan duke shprehur pakënaqësitë e tij. “Ju mbështesni vrasësit e fëmijëve, përdhunuesit dhe gjymtuesit e trupave të shkaktuar nga kriminelët e Hamasit”, tha Ministri i Jashtëm i Izraelit, duke iu drejtuar Erdoganit.

“Nuk ka Zot që do t’i dëgjojë ata që mbështesin mizoritë dhe krimet e kryera kundër njerëzimit nga miqtë tuaj barbarë të Hamasit. Heshtni dhe kini turp!”.

Erdogan ka qenë shumë kritik ndaj sulmeve izraelite në Rripin e Gazës dhe së fundmi në Rafah. Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken, ndodhet në Izrael për të diskutuar termat e mundshme të një armëpushimi, në dukje i pamundur, midis Izraelit dhe Hamasit. /A2

Shpërndaje në

U Kopjua