Live

Kurti: Thellësisht i shqetësuar pas raportimeve se Sanduloviq është paralizuar pasi u rrah nga shërbimi sekret serb !

14:19 / 05 Janar 2024

Nga Kosova Live

Kryeministri i vendit, Albin Kurti ka thënë se është tejet i shqetësuar pas raportimeve se lideri i opozitës serbe Nikola Sanduloviq është paralizuar për shkak të rrahjeve të rënda nga shërbimi sekret serb.

Kurti shkruan se rrahja brutale e Sanduloviqit në Serbi vjen pas kërkimit të faljes së tij për krimet e kryera nga Serbia në Kosovë.

Sve vesti dana na temu : Nikola Sandulović | Espreso

“Thellësisht i shqetësuar për raportet që thonë se lideri i opozitës serbe Nikola Sanduloviq është paralizuar për shkak të rrahjeve të rënda nga shërbimi sekret serb. Kjo vjen pas kërkimit të faljes së tij për krimet e kryera nga Serbia gjatë fushatës gjenocidale në Kosovë. Ky brutalitet i papërshkrueshëm përfaqëson tarifën që qeveria serbe u imponon qytetarëve të saj për guximin për të pranuar të vërtetën dhe për të ndjekur pajtimin. Ai gjithashtu përbën një shkelje serioze të Konventës Evropiane për të Drejtat e Njeriut dhe një sulm të ngjashëm me Putinin ndaj atyre që refuzojnë të marrin pjesë në mohimin e gjenocidit”, shkruan Kurti.

Shpërndaje në

U Kopjua