Live

Sveçla: Drejtësia për vrasjen e Astrit Deharit është e pashmangshme, zvarritja e vrasjes së tij rëndon dhimbjen e përbashkët

13:27 / 05 Nëntor 2023

Nga Kosova Live

Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se zvarritja e zbardhjes së “vrasjes” së aktivistit të LVV-së, Astrit Deharit, rëndon dhimbjen e përbashkët.

Ai në një postim në Facebook, ka thënë se drejtësia dhe llogaridhënia për vrasjen e tij janë të pashmangshme.

“Sot bëhen 7 vite pa shokun e bashkëaktivistin tonë Astrit Dehari. Mungesa e tij në mesin tonë është e madhe, teksa zvarritja e zbardhjes së vrasjes së tij rëndon dhimbjen tonë të përbashkët. Drejtësia dhe llogaridhënia për vrasjen e tij janë të pashmangshme. Astriti, ky aktivist i shquar i dijes dhe i punës, na mungon çdo ditë e më shumë ndërsa idealet e tij janë dhe do të jenë gjithmonë udhërrëfyesi në angazhimet tona të përditshme. Drejtësi për Astritin”, shkroi Sveçla.

Shtatë vjet më parë, Kosova u trondit me një vdekje e cila ende sot vazhdon të jetë një mister.

Ky është misteri i vdekjes së aktivistit të Lëvizjes Vetëvendosje, Astrit Dehari, i cili vdiq në qelinë e paraburgimit në Prizren më 5 nëntor 2016.

Për të shënuar këtë ditë, VV-ja ka organizuar disa aktivitete.

Shpërndaje në

U Kopjua