Live

Vranësira e reshje shiu, parashikimi i motit për fundjavë

08:39 / 24 Shkurt 2024

Nga Kosova Live

Vranësira, me mundësi për reshje të dobëta shiu kohëpaskohe pritet të ketë gjatë kësaj fundjave. Temperaturat do të shkojnë deri në 15C.

Nga dita e hënë do të ketë intervale me diell dhe vranësira të ndryshueshme, por se nuk priten mundësi për të reshura. Temperaturat maksimale deri në 15C e 16C.

“Vranësirat mbeten dominante edhe ditën e shtunë mbi vend, që kohëpaskohe shoqërohen me reshje të dobëta shiu, kryesisht nga perëndimi i vendit, por deri në mbrëmje mund të shtrihen edhe në pjesë tjera. Frynë erë e lehtë dhe mesatare jugore 5-9m/s, nga Dukagjini edhe jugperëndimore me hove mbi 15m/s. Temperaturat minimale zbresin në 5C e 7C, e ato maksimale shkojnë deri në 13C e 15C, sipas “Mendimi për motin”.

Me vranësira parashihet moti edhe ditën e diel, me mundësi për riga lokale shiu. Nga dita e hënë do të ketë intervale me diell dhe vranësira të ndryshueshme, por se nuk priten mundësi për të reshura. Temperaturat maksimale deri në 15C e 16C”, thuhet në njoftim.

Shpërndaje në

U Kopjua