Live

Arrestohet njëri nga themeluesit e rrjetit më të madhe të drogës në internet

14:22 / 29 Korrik 2019

Nga Kosova Live

Një shtetase irlandeze është burgosur për gjashtë vjet e gjysmë për rolin e tij si një nga administratorët dhe moderatorët e forumit , të cilët ndihmuan në drejtimin e tregu te zi në internetit(Dark Weeb site) “Silk Road”.

Gary Davis, 31 vjeç, nga Wicklow, Irlandë, njihej si ‘Libertas’ në websitin “Silk Road”, ishte administrot I  tregu më te madh te “zi“në internet i përdorur nga mijëra njerëz për të blerë dhe shitur drogë dhe mallra dhe shërbime të tjera ilegale.

Administratorët e sajtit në Silk Road ishin përgjegjës për monitorimin e aktivitetit të përdoruesve në faqen e internetit “Silk Road”. Për çdo problem, duke iu përgjigjur pyetjeve të shërbimit të klientit dhe zgjidhjen e çdo mosmarrëveshjeje ndërmjet blerësve dhe shitësve.

Davis, i cili punoi si administrator i faqes në rrugën Silk nga qershori 2013 deri më 2 tetor 2013, u arrestua më pas në Irlandë në janar te vitit 2014. Ai luftoi me ekstradimin në gjykatat irlandeze, por u ekstradua vitin e kaluar nga Republika e Irlandës në Shtetet e Bashkuara.

Në tetor 2018, Davis më në fund u deklarua fajtor për akuzat për trafik droge.Megjithatë, gjykata federale e Shteteve të Bashkuara tani ka vendosur një dënim me burg prej 78 muajsh në Davis, sipas një njoftimi për shtyp të botuar të enjten nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë.

Shpërndaje në

U Kopjua