Live

Filmi i ri i Disneyt Lion King, pritet të jetë prodhimi më i mire i kësaj kompanie

15:50 / 28 Korrik 2019

Nga Kosova Live

Versioni më i hershëm i librit “The Jungle Book” (2016) i Favreau-së, së bashku me Hirushën e Kenneth Branagh (2015) dhe Bukura dhe Bishën e vitit 2017, tashmë kanë treguar se Disney mund të riciklojë klasikët e saj jo vetëm në mënyrë fitimprurëse, por edhe me glamurozitet të madh.

Mbreti Luan, megjithatë, mund të jetë vetëm xhirimi më i mirë, si një film Disney i orkestruar nga David Attenborough, shkruan Daily Mail.

Autori thotë se mezi spret që njerëzit ta shohin filmin i cili është i realizuar me shumë kujdes. E sidomos fëmijët e tij të cilët do njftohen me personazhet pak më ndryshe se sa tek origjinali.

Muzika është pothuajse në perfeksion, transmeton Kosova.live


Simba (luajtur nga Donald Glover) është princi i leonit i Tokës së Krenarisë, biri i Mufasës së fuqishme (James Earl Jones, duke e rizbuluar rolin e tij nga koha e fundit). Por Mufasa është vrarë nga vëllai i tij i pabesë Scar (Chiwetel Ejiofor), i cili e shtyn Simban në marrjen e fajit. Simba më pas shpëton nga përpjekja e Scar për ta vrarë, por shkon në mërgim, duke u shoqëruar me Pumbaa (Seth Rogen) dhe Timon (Billy Eichner), përpara se të ribashkohen me mikun e tij të fëmijërisë dhe mbretëreshën e ardhshme, Nala (Beyonce). Me inkurajimin e saj, dhe të udhëhequr nga zëri i babait të tij të vdekur, Simba kthehet në Tokën e Krenarisë, e rrëzon scarin despotik dhe e merr rolin e tij të ligjshëm si mbret. Magjia e zyrës së këmbanave të zjarrit të Disney në disa raste duhet parë të besohet, pasi kafshët e animuara me kompjuter tmerrësisht realiste flasin, këndojnë, luftojnë dhe ikin. Zazu, zëri i pompozëve të shprehur 25 vjet më parë nga Roëan Atkinson dhe tani nga John Oliver, komediani britanik i njohur më mirë në SHBA , është veçanërisht mirë i realizuar.

Megjithatë shikuesit nuk duhet habitur sepse filmi ka disa ndryshime nga origjinali.

Shpërndaje në

U Kopjua