Live

GitHub po bllokon zhvilluesit nga vendet që SHBA nuk i pëlqejnë

07:55 / 30 Korrik 2019

Nga Kosova Live

Platforma me e madhe GitHub synon të lidh miliona zhvillues për të zhvilluar dhe shkëmbyer softuer më të mirë. Sidoqoftë, platforma e cila është në pronësi të Microsoft tani ka filluar bllokimin e zhvilluesve në bazë të vendit se ku ata po vepronë.

Një zhvillues rus i quajtur Anatoliy Kashkin që banon në rajonin e Krimesë në Ukrainë tha se llogaria e tij ishte “kufizuar” qe nuk mund te hynte papritur këtë javë. Kashkin e përdori GitHub për të publikuar shenimet e tij personale ne blogu si dhe hostimin e GameHub për Linux që solli lojëra Steam, GOG dhe Humble Bundle në një vend.

Më 24 korrik, ai postoi: “Llogaria ime GitHub është kufizuar për shkak të sanksioneve amerikane ndërsa unë jetoj në Krime. Unë mund të mos jem në gjendje të vazhdoj mirëmbajtjen e GameHub në të ardhmen. “

Në një incident të ngjashëm, zhvilluesi me bazë në Iran, Hamed Saeedi, mori në Medium për të raportuar se llogaria e tij GitHub ishte e kufizuar gjithashtu.

Sidoqoftë, GitHub ka qëndruar gjithmonë transparent në mënyrën se si i trajton përdoruesit me bazë në vendet që janë sanksionuar nga SH.B.A.

GitHub dhe Kontrollet e Tregtisë thotë qartë: “Për t’iu përgjigjur ligjeve të kontrollit tregtar të Sh.B.A-së, GitHub kohët e fundit bëri disa ndryshime të kërkuara në mënyrën se si ne i kryejmë shërbimet tona.”

Shpërndaje në

U Kopjua