Live

Ja disa nga simptomat më të zakonshme të kancerit të mitrës që shumica e grave i injorojnë

20:10 / 30 Shtator 2023

Nga Kosova Live

Kanceri i mitrës është shumë i zakonshëm, dhe shumë gra preken nga kjo sëmundje.

Në rastet kur diagnostifikohet herët, 90% e tyre kanë shpëtim.

Ndërsa kur diagnostifikohet në fazën e fundit, shancet për të kuruar sëmundjen bien për 15%.

E një numër i lartë i grave nuk janë të njohura me simptomat më të zakonshme të kancerit të mitrës. Disa prej tyre janë:

-Çdo gjakderdhje vaginale pas menopauzës (përfshirë njollat),

-Gjakderdhje pas seksit,

-Të derdhura vaginale ‘të njollosura me gjak’ të cilat mund të jenë rozë, të kuqe ose kafe,

-Gjakderdhje mes periodave (para menopauzës),

-Ciklël që është më i rëndë se normalja (para menopauzës)./Kosovalive.net

Shpërndaje në

U Kopjua