Live

Këto gjëra shkaktojnë fryrje të barkut, shmangni ato

10:35 / 14 Mars 2023

Nga Kosova Live

Fryrja dhe gazrat janë gjërat me të cilën përballen çdo ditë deri në një të katërtën e njerëzve të shëndetshëm.

Por këto dukuri mund të kenë një sërë shkaqesh të ndryshme, disa prej të cilave janë më pak të dukshme se të tjerat, transmeton Kosovalive.net.

Gazi mund të jetë një nënprodukt natyror i tretjes, por disa faktorë mund të shkaktojnë rritjen e prodhimit të gazit, duke rezultuar në fryrje, raporton Daily Mail.
Gastroenterologu Ahmed Albusoda zbuloi të gjitha gjërat që kontribuojnë në fryrjen e barkut, përcjell Index.hr, transmeton Kosovalive.net.

Ato i gjeni më poshtë:

Përdorimi i antibiotikëve

Konsumimi i perimeve si : brokoli, lulelakra, lakrat e Brukselit.

Ngrënia e shpejtë e ushqimit

Rritje e tepruar e baktereve në zorrën e vogël

Marrja e sasive të tepërta të kripës, etj.

Shpërndaje në

U Kopjua