Live

Pse anashkalimi i mëngjesit mund të bëhet i rrezikshëm

10:16 / 25 Nëntor 2022

Nga Denis Fana

Mëngjesi është një vakt i rëndësishëm sepse i jep trupit lëndë ushqyese dhe energji.

Nëse vazhdimisht e anashkaloni mëngjesin, duhet ta ndryshoni këtë zakon. Ka disa arsye për këtë:

Mungesa e përqendrimit

Nëse trupi juaj nuk merr ushqim në mëngjes, mund të humbni shumë lehtë përqendrimin. Një mëngjes i shëndetshëm përmirëson kujtesën. Zakoni i ngrënies së mëngjesit mund të përmirësojë përqendrimin e përgjithshëm. Si rezultat, ju mund të shihni një rritje të konsiderueshme në produktivitetin tuaj.

Humor i keq

Arsyeja pse mund të jeni në humor të keq në mëngjes, mund të jetë sepse keni anashkaluar mëngjesin. Dihet se një mëngjes i shëndetshëm të çon në një humor më të mirë. Vetëm ky ndryshim i vogël në rutinën tuaj mund të ketë një efekt të qëndrueshëm dhe befasues në të gjithë ditën tuaj.

Rrezik më i madh i sëmundjeve kardiovaskulare

Një mëngjes i planifikuar mirë mund të zvogëlojë shanset për sëmundje kardiovaskulare. Nëse e keni zakon të anashkaloni mëngjesin, po e vini veten në rrezik të presionit të lartë të gjakut dhe diabetit. Vakti juaj duhet të jetë i shëndetshëm dhe ushqyes. Gjithashtu do t’ju fuqizojë për pjesën tjetër të ditës.

Mungesa e energjisë

Mëngjesi mund të mbajë nivele të larta energjie gjatë gjithë ditës. Rekomandohet që të keni një dietë të pasur me fibra dhe me pak karbohidrate. Një filxhan kafe gjithashtu mund të bëjë mrekulli për ju (nëse nuk e teproni me sheqerin).

Rrezik më i madh për obezitet

Në vend që të mendoni për mëngjesin si kalori shtesë, shikoni se çfarë është. Mëngjesi do të fillojë traktin tuaj të tretjes dhe kështu do të reduktoni rrezikun e obezitetit. 

Shpërndaje në

U Kopjua