Live

Sot prezantohen iPhone 15, Pro dhe Pro Max

10:30 / 12 Shtator 2023

Nga Kosova Live

Sot do të dalin në treg iPhone-ët e rinj të Apple që do të thotë se koha po shkon drejt lançimit të shumëpritur të teknologjisë të vitit.

Ja çfarë dihet deri më tani për linjën e ardhshme të pajisjeve kryesore të Apple, me sa duket do të quhet ‘iPhone 15’, transmeton kosovalive.net.

Kur do të zbulohen iPhone-ët e rinj?

Pas shumë spekulimeve, Apple konfirmoi javën e kaluar se do të prezantojë iPhone-ët e rinj të martën, më 12 shtator, në një ngjarje të quajtur Wonderlust, e cila do të transmetohet në internet në orën 10:00.

Një ftesë erdhi me linjën e zakonshme të etiketave me një rresht dhe një logo të Apple, të cilat ishin në nuancat e blusë, argjendit dhe nuancave të metalit – ngjyrat e përfolura të iPhone-ve të rinj.

Apple zakonisht fillon shitjen e iPhone-ve të saj të rinj të premten pasi ato të prezantohen.

Priten katër iPhone të rinj – iPhone 15, iPhone 15 Plus, iPhone 15 Pro dhe iPhone 15 Pro Max – duke vazhduar nga linja e iPhone 14 e vitit të kaluar.

Apparently the cases of the iPhone 15 Ultra models show a third button that should replace the old mute switcher pic.twitter.com/6XIKgBMJVN— Majin Bu (@MajinBuOfficial) August 6, 2023

Sa do të kushtojnë?

Çmimet bazë të iPhone nuk kanë ndryshuar që nga linja e iPhone 12 e vitit 2020. Në fakt, mund të konsiderohet se ato nuk kanë ndryshuar që nga iPhone X në 2017, i cili ishte me çmim 999 dollarë.

Nga viti 2020, iPhone-ët e nivelit fillestar duke përjashtuar Mini-t në iPhone 12 dhe iPhone 13 kanë mbetur të gjithë konstant me 799 dollarë, ndërsa versionet Pro Max janë mbajtur duke filluar nga 1,099 dollarë. Versioni Plus, një hyrje e re në linjën më të fundit të iPhone 14, fillon me 899 dollarë.

E gjithë kjo mund të ndryshojë në iPhone 15, veçanërisht për Pro dhe Pro Max, çmimet fillestare për këto modele mund të rriten me 100 dollarë dhe deri në 200 dollarë, sipas DigiTimes.

Që do të thotë, njësitë bazë iPhone 15 Pro dhe Pro Max mund t’ju kthejnë deri në 1,199 dhe 1,299 dollarë.

Shpërndaje në

U Kopjua