Live

Sulmi në Moskë, a e injoroi Rusia paralajmërimin e SHBA-së

19:00 / 23 Mars 2024

Nga Kosova Live

Gjithmonë ka pikëpyetje pas çdo sulmi se pse nuk u ndalua ose nuk u zbulua. Por sulmi në Moskë ngre çështje veçanërisht të vështira për Vladimir Putinin në një kohë tensioni dhe mosbesimi ndërkombëtar. Dhe shumë nga këto vijnë për shkak të një paralajmërimi nga Uashingtoni.

Paralajmërimi i 7 marsit nga SHBA për qytetarët e vet ishte jashtëzakonisht specifik. Ai foli për raportet se “ekstremistët” kishin “plane të afërta për të synuar tubime të mëdha në Moskë” dhe përmendi konkretisht koncertet. Ai këshilloi amerikanët në qytet që të shmangin tubimet e mëdha gjatë 48 orëve të ardhshme.

Koha mund të mos përputhet plotësisht, por detajet e tjera përputhen ngushtë me ngjarjet e 22 marsit.

Përveç paralajmërimit publik për qytetarët e vet, SHBA tha gjithashtu se kishte komunikuar drejtpërdrejt me qeverinë ruse, raporton BBC.

“Qeveria amerikane gjithashtu ndau këtë informacion me autoritetet ruse në përputhje me politikën e saj të gjatë të ‘detyrës për të paralajmëruar’”, tha një zyrtar amerikan në një deklaratë pas sulmit.

Ka kanale përmes të cilave informacioni ndahet midis vendeve – madje edhe atyre që nuk janë aleatë,  veçanërisht kur ka të bëjë me sulme të mundshme ndaj civilëve.

Por problemi është se Moska i hodhi poshtë paralajmërimet.

Tre ditë para sulmit, presidenti rus Vladimir Putin iu drejtua bordit të Shërbimit Federal të Sigurisë të Rusisë (FSB), detyra e të cilit është të mbrojë vendin. Prioriteti kryesor, u tha ai udhëheqësve të mbledhur të shërbimit të sigurisë, ishte të mbështeste atë që ai e quajti operacionin special ushtarak – fraza zyrtare për pushtimin në shkallë të plotë të Ukrainës.

Ai pretendoi se Ukraina kishte kaluar në atë që ai e quajti “taktika terroriste”. Ai gjithashtu foli drejtpërdrejt për ato që ai tha se ishin “deklarata provokuese” nga Perëndimi për sulme të mundshme brenda Rusisë.

Ai tha se paralajmërimet “i ngjajnë shantazhit të drejtpërdrejtë dhe synimit për të frikësuar dhe destabilizuar shoqërinë tonë”.

Kjo sugjeron se mosbesimi midis SHBA-së dhe Rusisë nënkuptonte se Moska mund të mos kishte dashur të dëgjonte dhe në vend të kësaj i shihte paralajmërimet si pjesë e një përpjekjeje për të kërcënuar Rusinë, të lidhur me konfliktin në Ukrainë.

Shpërndaje në

U Kopjua