Live

Në Luftën e Dytë Botërore, Japonia sulmoi amerikanët me balona-bomba

13:36 / 05 Shkurt 2023

Nga Vahide Zejnullahu

Forcat Ajrore të SHBA-së konfirmuan sot se kanë rrëzuar një balonë spiune kineze, që u pa në qiell mbi Shtetet e Bashkuara disa ditë më parë, një ngjarje që ngjall për amerikanët kujtimet e sulmeve me balona të kryera nga forcat japoneze kundër SHBA-së në Luftën Botërore.

Nga nëntori 1944 deri në prill 1945, ushtria japoneze lëshoi ​​rreth 9,300 balona që u bartën nga rrymat ajrore nga Japonia në Amerikën e Veriut, transmeton Telegrafi.

Balonat e mbushura me hidrogjen kishin një mekanizëm që i mbante në një lartësi prej 10 mijë metrash për rreth tre ditë, gjë që mjaftonte që një rrymë e fortë ajri t’i sillte në territorin e Shteteve të Bashkuara.

Balonat mbanin kombinime bombash ndezëse dhe shpërthyese. Japonezët donin që balonat të shpërthyen në zonat pyjore të Amerikës dhe të ndezin zjarre, duke shpërqendruar SHBA-në nga lufta, ndërsa ajo përpiqej të luftonte zjarret në shtëpi.

Bombat me balona, ​​të quajtura “Fu-Go” nga japonezët, ishin armët e para që kishin një rreze ndërkontinentale, dhe ato fluturime ishin sulmet me rrezen më të gjatë veprimi në historinë e luftës.

Pikërisht dy ditë pas lëshimit të balonës së parë, një patrullë e marinës amerikane në brigjet e Kalifornisë dalloi mbetjet nga pajisja dhe shenjat japoneze në det, kështu që ata njoftuan FBI-në.

Vetëm dy javë më vonë, kur më shumë mbetje të balonave u gjetën në det, ushtria amerikane e kuptoi rëndësinë e paralajmërimit.

Gjatë katër javëve të ardhshme, raporte për balona u shfaqën në të gjithë pjesën perëndimore të Amerikës, pasi amerikanët filluan të gjenin pëlhurë balonash ose të dëgjonin shpërthime.

Në fillim, ushtria shqetësohej se po mbanin armë kimike ose biologjike. Ata dyshuan se balonat ishin lëshuar nga kampet e zhvendosjes japoneze aty pranë ose nga kampet gjermane të të burgosurve.

Bombat me balona, ​​nga të cilat rreth 300 u gjetën ose u panë në SHBA dhe Kanada, dhe disa në Meksikë, nuk shkaktuan shumë dëme sepse erdhën gjatë sezonit të shirave, por megjithatë morën gjashtë jetë.

Pastori Archie Mitchell, gruaja e tij shtatzënë Elsie dhe pesë fëmijët e tyre, kishin shkuar në një piknik në Oregon më 5 maj 1945. Fëmijët zbuluan balonën dhe aktivizuan aksidentalisht eksplozivin dhe vetëm pastori mbijetoi.

Autoritetet amerikane, të cilat fillimisht kishin fshehur informacionin për balonat për të parandaluar përhapjen e panikut dhe dezinformatave, vendosën të informojnë publikun pas incidentit për të parandaluar aksidentet.

Ushtria japoneze kishte vendosur tashmë të pezullonte programin sepse nuk kishin informacion për efektet e bombave me balona, dhe amerikanët e vdekur patën fatin e keq të vriteshin nga balonat që u lëshuan.

Shpërndaje në

U Kopjua