Live

Veriu Serbisë – Lugina Kosovës thotë profesori amerikan Charles Kapcan

14:28 / 13 Gusht 2019

Nga Kosova Live

Shkëmbimi i territorit midis Serbisë dhe Kosovës duhet të jetë në tryezën e bisedimeve, thotë Charles Kapcan, anëtar i Këshillit të Punëve të Jashtme të SHBA dhe profesor në Universitetin Georgetown.shkruan gazeta Blic co yo.

 “Nuk mendoj se është politikisht ose moralisht më e sikletshme se sa të ndash Kosovën nga Serbia, e cila gjithashtu po kalonte kufijtë përgjatë vijave etnike. Shtë shumë e vështirë për Kosovën të ecë përpara dhe të funksionojë si një vend demokratik, kur një pjesë e saj nuk dëshiron t’i përkasë atij shteti” tha Kapcan, i cili ishte drejtor i çështjeve evropiane në Këshillin e Sigurisë Kombëtare (NCA) në administratat e Bill Klinton dhe Barack Obama.

Ai shtoi se në fund të procesit, Serbia do të duhet të njohë Kosovën.

“Serbia duhet të heqë qafe të kaluarën dhe tendencën drejt zisë historike. Për këtë arsye, unë besoj se shkëmbimi i territorit duhet të jetë në tryezën e bisedimeve. Nëse aneksimi i veriut të Kosovës i jep qeverisë dhe popullit serb ndjenjën se ata “se kanë dal me  faqet të bardhë ” sepse duhet të njihin pavarësinë e Kosovës, dhe unë besoj se duhet të bëhet është një hap përpara për stabilitetin afatgjatë dhe paqen në Gadishullin Ballkanik” tha Kapcan RSE-së .

Duke folur për dialogun Beograd-Prishtinë, Kapçani tha se në disa pika gjatë bisedimeve midis Aleksandar Vucic dhe Hashim Thaçi, kishte shenja përparimi, veçanërisht shkëmbimi i territorit duke aneksuar një pjesë të veriut të Kosovës për Serbinë në këmbim të një pjese të Luginës së Preshevës. Sidoqoftë, kjo ide ishte shtypur pjesërisht për shkak të kundërshtimit të kryeministrit  të Kosovës Ramush Haradinaj, pastaj të Gjermanisë dhe qendrave të tjera evropiane.

“Tani, në një situatë kur nuk ka ndërrim, ose më saktë nuk fryn “erë në vela”, për shkak të reagimit të Serbisë ndaj doganave që ka vendosur  Kosova, besoj se shkëmbimi i territorit duhet të jetë në tryezë të bisedimeve . Dhe të hapë rrugën për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Serbisë dhe Kosovës

Shpërndaje në

U Kopjua