Live

7 metoda që na ndihmojnë të humbim peshë para gjumit

14:07 / 12 Gusht 2019

Nga Kosova Live

Gjatë natës trupi juaj djeg midis 300 dhe 400 kalori! Kjo pothuajse është e barabartë me sasinë e energjisë që harxhoni në një orë vrapimi. Ekspertët pretendojnë se gjumi cilësor mund të kontribuojë në humbjen e peshës, ashtu si ushtrimet fizike. Nëse doni ta bëni atë të funksionojë, është e rëndësishme t’u përmbaheni zakoneve të caktuara që mund të rritin metabolizmin tuaj në gjumë.

 1. Mbani dhomën të ftohtë
  Ekspertët rekomandojnë të mbani temperaturën tuaj në dhomë gjumi rreth 18 ° C (64.4 ° F) gjatë natës për të rritur metabolizmin tuaj. Studimet kanë treguar se një mjedis më i freskët aktivizon qelizat yndyrore beige, të cilat janë përgjegjëse për termorregullimin. Kur flini në një dhomë të ftohtë ose flini lakuriq, trupi juaj fillon të djegë më shumë energji për të ruajtur nxehtësinë. Kjo është arsyeja pse ju mund ta gjeni veten më të dobët në mëngjes.

2.Pini pak lëng rrushi
Lëngu i rrushit ndihmon në djegien e kalorive falë një substance të veçantë të quajtur resveratrol. Kthen yndyrën e keqe të bardhë në yndyrë beige. Kur fle, trupi juaj përdor yndyrë beige për t’ju mbajtur të ngrohtë. Kështu që, të kesh një filxhan lëng rrushi përpara se të shkosh në shtrat, do të të detyrojë të heqësh qafe yndyrat e tepërta në vend që ti ruash. Pini lëngje të freskëta për të shmangur marrjen e panevojshme të sheqerit.

 1. Shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën orë
  Një orar i parregulluar i gjumit është i lidhur me shtimin e peshës së tepërt, thonë studimet. Normalisht është hormoni melatonin që na thotë se kur të shkojmë në shtrat. Ndihmon gjithashtu në aktivizimin e qelizave yndyrore beige që ndihmojnë në djegien e kalorive.
  Nëse regjimi juaj është në kundërshtim, ju ndërhyni në prodhimin e melatoninës dhe privoni veten nga gjumi cilësor. Si rezultat, ju mund të ndjeheni të lodhur në mëngjes dhe dëshironi ushqime me kalori të lartë për të rritur energjinë tuaj. Nëse doni ta shmangni këtë, shkoni në shtrat dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë.
 2. Fshihni pajisjet tuaja gjatë natës.
  Një rutinë e paqëndrueshme nuk është e vetmja gjë që shqetëson prodhimin e melatoninës. Drita e tepërt nga pajisjet tona janë një arsye tjetër që nuk mund të flemë siç duhet. Eshtë vërtetuar se drita blu nga telefonat tanë vonon prodhimin e melatoninës. Prandaj, ju duhet më shumë kohë që të bini në gjumë dhe zgjoheni të lodhur.
  Mundohuni të shmangni pajisjet për 2 orë para se të shkoni në shtrat. Zëvendësoni një tabletë me një libër dhe së shpejti do të ndjeni që melatonina ju thërret të flini.
 3. Merrni një meze të lehtë me proteina
  Merrni ushqime që janë të pasura me proteina, si kos, djathë me pak yndyrë, gjeldeti të ligët ose gjalpë kikiriku. Ato do të rrisin normën tuaj metabolike dhe do të ndihmojnë muskujt tuaj të rriten.
 4. Bëni trajnim rezistence.

Ushtrimi fizik është mënyra më e mirë për të larguar stresin dhe për të rritur metabolizmin tuaj përpara se të shkoni në shtrat. Të dy stërvitjet kardio dhe aerobike janë provuar të jenë efikase, megjithatë trajnimi i rezistencës është ai që ju ndihmon të digjni yndyrën.

Noti ose ngritja e peshës mund të jetë zgjidhja më e mirë e natës. Ata nuk ju bëjnë shumë të punoni, por në të njëjtën kohë stimuloni djegien e kalorive, e cila do të zgjasë edhe pasi të keni fjetur.

 1. Pini çaj bimor

Disa lloje të çajit mund t’ju ndihmojnë të humbni peshë gjatë natës. Dhe jo, ne nuk po flasim për çajra diete të dyshimta, të cilat ju premtojnë rezultate magjike brenda një nate. Cajrat bimorë natyral në të vërtetë mund të përmirësojnë shëndetin tuaj në mënyra të ndryshme dhe madje ju bëjnë më fit. Kanella lufton inflamacionin dhe parandalon blozën në mëngjes. Menta zvogëlon oreksin dhe ju ndihmon të shmangni cokollatat dhe snaks te tjera. Dhe kamomili përmirëson tretjen dhe relakson nervat tuaj.

Fillimi i këtyre ritualeve në të vërtetë mund t’ju ndihmojë të jeni më të hollë, por ato nuk do të bëjnë mrekulli përveç nëse ushtroheni dhe hani shëndetshëm gjatë ditës.

Shpërndaje në

U Kopjua